Back to top

Ženské pôsobenie

Ženské pôsobenie

Ženské pôsobenie

Aspekty a príklady ženského bytia
Vydavateľstvo: 
Dátum vydania: 
2000
Stav: 
Nová

Čo je ženské pôsobenie? V tradičnom chápaní rol mu­ža a ženy by to nebola žiadna otázka, má však rozlišovanie úloh muža a ženy dnes ešte vôbec nejaký význam?

Čítať ďalej...
Na sklade
4.00 €
Vydavateľstvo: 
Dátum vydania: 
2000
Miesto vydania: 
Banská Bystrica
Vydanie: 
1. vydanie
Jazyk: 
Slovenský
Stav: 
Nová
Väzba: 
Brožovaná
Rozmery: 
A5
Strany: 
132
Váha: 
0.12 kg

Čo je ženské pôsobenie? V tradičnom chápaní rol mu­ža a ženy by to nebola žiadna otázka, má však rozlišovanie úloh muža a ženy dnes ešte vôbec nejaký význam? Neošúchali sa už dávno a úplne rôzne predstavy o rozdelení rol špecifikovaných podľa pohlavia kvôli cieľovej predstave, že žena sa má prispôsobiť mužovi a naopak? Veď už vôbec nie je zriedkavosťou, že muži vedú domácnosť a starajú sa o rodinu, zatiaľ čo žena sa v zamestnaní stará o živobytie. A doba „klasických“ mužských povolaní je preč – ženy robia kariéru aj tu. Zdá sa, že spoločnosť celého západného sveta sa viac alebo menej dôsledne snaží čo najviac odstraňovať rozdiely medzi pohlaviami.

Keby tu nebolo rodenia detí alebo inak povedané – keby tu nebolo prírody. Lebo tak ďaleko sme to predsa len ešte nedotiahli, že by aj muži mohli privádzať na svet deti ako ženy. „Príroda nerobí nič zbytočne“ – povedal Aristoteles a rozpoznal, že slúži ako forma na nejaký účel. Vzhľadom na fyzickosť človeka ako ženy a muža je „účel“ ako na dlani: zachovanie druhu. Pokiaľ je teda človek „prírodou“, nemôžeme prehliadnuť význam jeho prejavovania sa v dvojakom pohlaví. Ale človek nie je len príroda, ale zároveň aj „duša“, a to znamená, že je spojený s transcendenciou. Je aj tam ženou a mužom? Biblia, zjavenia a základné diela mnohých náboženstiev o tom nepochybujú: Aj v „nebi“ žije ľudský tvor ako žena a ako muž.

Kniha obsahuje stručný život týchto žien, doplnený o výňatky z knihy Vo svetle Pravdy.

Z obsahu:
Hildegarda z Bingenu
Christiane von Goethe
Alžbeta Rakúska
Margaréta – Faustova „Grétka“